Finemoney
606 075 705606 075 705

Přenechám podnikání: Kdy, jak a kde?

Založili jste podnikání, o které ale už nestojíte? Můžete ho prodat a vytvořit něco nového, či si dát pauzu. Nejedná se o zrovna lehkou věc, ale i přesto se ročně prodá několik tisíc malých až středních firem, zvládnete to proto i vy! Jak na to?

Proč přenechat podnikání někomu jinému

První, s čím u prodeje firmy začnete – proč? Důvody mohou být různorodé, přenechání nemusí znamenat krach společnosti. Naopak, vždy je lepší, když je firma na vzestupu, protože má pro investory větší cenu. Mezi důvody, proč podnikání přenechat, patří například:

  • nedostatek času,
  • jiný projekt,
  • pauza, ukončení podnikatelské činnosti,
  • firma nemá nástupce.

Než skončit s podnikáním se vším všudy a oznámit tuto skutečnost živnostenskému úřadu, vyplatí se prodat firmu, pokud dostatečně vydělává, a bude tak mít potenciál pro zájemce. Nemusíte se bát prodat ani zadluženou firmu.

Jak na přenechání podnikání?

Není to úplně jednoduché, a proto si na pomoc můžete přibrat externího poradce, který vše uvidí nestrannýma očima, a to jak z pohledu prodávajícího, tak kupujícího. Pokud si nejste v prodeji firmy jistí, a nejedná se pouze o podnikání na OSVČ, zvažte tuto možnost, abyste působili profesionálně a měli vše pod kontrolou, pro budoucnost firmy je to velice důležité.
Buďte při jednání s druhou stranou transparentní, upřímní a řekněte důvod prodeje firmy. Férovost by měla být základem vašeho jednání, proto ji neporušujte, obzvlášť pokud je vaše firma v dluzích. Nyní se pojďme detailněji podívat na to, jak postupovat při přenechání podnikání.

Stanovení ceny

Stanovení ceny je velice individuální a odvíjí se od zisků, výdajů, ale také aktuální situace na trhu. S tímto krokem vám nejlépe pomůže právě externí poradce, který se takovými věcmi zabývá, a dokáže tak nabídnout reálnou cenu, kterou budou investoři ochotni zaplatit. Jak už jsme si již řekli, pokud je firma na vzestupu, má větší potenciál a její cena tudíž bude vyšší. Jestliže ale provozujete své podnikání více jak 10 let, ani tehdy se nemusíte bát, investoři rádi převezmou byznys, který už je na trhu několik let, protože je více důvěryhodný než čerstvě založený.

Vše pohromadě

Určitě byste sami nekoupili něco, co není podloženo papíry. Buďte pečliví a uspořádejte přehledně účetnictví, aby bylo jednoduché se v něm orientovat a dalo se vyhledat, jak na tom firma doopravdy je. Tímto způsobem si získáte důvěru potenciálního kupce a zvýší se šance na odkoupení.

Vyhledání zájemců

Externí poradce má jistě nějaké kontakty na osoby, které by od vás podnik mohli odkoupit. Využijte toho a poproste ho, aby takový seznam sestavil a dotyčným zaslal nabídku. V případě zájmu se vám osoba ozve a dohodnete se na podrobnostech.

Smlouva o mlčenlivosti

Protože by se o prodeji vaší firmy mělo dozvědět co nejméně lidí, pojistěte si to smlouvou o mlčenlivosti s investorem, aby se nedostali ven vnitřní informace. Celkově to bez smluv nejde, proto zajistěte, aby byly součástí převodu i právníci, kteří vytvoří příslušné smlouvy a dohlédnou na to, aby bylo vše podle zákona. V případě, že prodáváte celou firmu, tak na kupující přepisujete majetek i vlastnictví. Společně s tím ale musí kupující počítat se závazky, které firma má.

Na co si dát pozor

Snažte se informace o prodeji podnikání držet pod pokličkou a nezapomeňte na smlouvu o mlčenlivosti. Stejně tak si dejte záležet na vypracování nabídky – stručně a přehledně, bez masky. Upřímnost je v businessu základ, proto buďte féroví a takové chování se vám vrátí zpátky. Pro jistotu si můžete najmout externího poradce, který tu pro vás bude, abyste se měli o koho opřít a poradí vám se vším potřebným. Nedejte jen na mluvené slovo, ale vše mějte na papíře. Přenechání podnikání není lehká věc, ale je třeba ji dělat zodpovědně.