Finemoney
800 555 800800 555 800

Jak funguje studentská půjčka? + Podmínky

studentská půjčka žena

Studentská půjčka vám pomůže zaplatit samotné studium, knížky a pomůcky, ale i elektronická zařízení nebo volnočasové aktivity. Jak a kde o studentskou půjčku zažádat a jako jsou její podmínky?

Studentské půjčky jsou velmi oblíbené v USA, kde je studium nebývale finančně náročné a někteří studenti se zadluží na roky dopředu. V České republice máme drtivou většinu škol státních a tak nejsou příliš velké tlaky na studentské půjčky. Některé studentské půjčky ani nepokrývají, ale pomáhají studentům v jejich projektech nebo podnikání a vlastně se tak jedná o podnikatelský úvěr s přijatelným úrokem.

Jak funguje studentská půjčka?

Studentská půjčka je zpravidla bezúčelová. To znamená, že ji využijete na splátky školného, učební pomůcky, notebook potřebný ke studiu, ale také na mobilní telefon, herní konzoli nebo cestování. Pozor, účel je někdy nutné dokládat u vyšších úvěrů.

Studentská půjčka má samozřejmě své podmínky:

  • Potvrzení, že jste schopni půjčku splácet
  • Doložení příjmů nebo ručení třetí osoby
  • Být studentem denního studia
  • Předložení dvou dokladů
  • Věk mezi 18 a 26 lety

Osoba, která za vás ručí může být například rodič. Ten vás musí vždy doprovodit v případě, že je vám méně než 18 let. Svůj věk prokážete pomocí dvou různých dokladů, například pasu a občanského průkazu. Ve věku nad 26 let je již nutné sáhnout po půjčkách mimo studentské spektrum, i když potřebujete peníze například na školné.

Stejně jako ostatní studentské výhody, studentské půjčky nelze využít při dálkovém studiu. Studium musíte doložit oficiálním potvrzením nebo například průkazem ISIC a poskytovatel jej po vás bude vyžadovat každý rok.

Splácení studentské půjčky

Studentská půjčka má často různé benefity, které mladým lidem zjednoduší život. Při denním studiu není očekávaný vysoký příjem a může se stát, že některý měsíc nemůžete splácet vůbec.

V takovém případě u studentských půjček bývá možnost placení pouze úroků. Na druhou stranu se pak ale může stát, že půjčku přetáhnete až do období po studiu. V tu chvíli je půjčka zpravidla přepočítána, úroky již nejsou tak výhodné a okamžitě po studiu je od vás požadováno placení vysokých splátek.

Studentská půjčka bez příjmu

Bankovní společnosti při žádosti o studentskou půjčku obvykle požadují doložit příjmy. U nebankovních společností ale není problém získat bez příjmů půjčku, která není specifikována jako studentská. Podívejte se na nabídku nebankovních bezúčelových spotřebitelských úvěrů.

Studentská půjčka bez ručitele

Pro někoho může být záchranou důvěryhodný ručitel, který bance stačí jako záruka splácení. Jako ručitel se často podepíše například jeden z rodičů. Když takovou možnost nemůžete využít, nezoufejte. Opět jsou k dispozici nebankovní spotřebitelské úvěry, kontokorent nebo kreditní karta.

Tip: Jakmile si začnete půjčovat, je důležité vědět, jak zjistit, kde všude dlužíte.

Jak splácet půjčku při studiu?

Než se rozhodnete pro půjčku při studiu, zvažte, zda ji budete moci splácet. Rozhodně se nechcete dostat do situace, kdy úspěšně ukončíte studium a dolehnou na vás dluhy z mládí. Také je nutné uvědomit si, že jste již plnoletí a nesete za sebe plnou zodpovědnost. Když své závazky nebudete splácet, ponesete veškeré následky.

Abyste půjčku bez problémů spláceli, je nutné mít nějaký výdělek. Může to být pravidelná i nárazová brigáda nebo vlastní podnikání. Nespoléhejte se na dary od rodiny a další nepravidelné příjmy.

Nejvhodnější brigáda při studiu je ta, která vám poskytne zkušenosti pro budoucí povolání. Neznamená to, že jako ekonom musíte pracovat jen v kanceláři. Budete například v budoucnosti hodně komunikovat? Tzv. soft skills rozvinete i v kavárně, za barem nebo v obchodě.