Finemoney
606 075 705606 075 705

5 tipů: Jak zjistím, kde všude dlužím?

Víte, že máte dluhy, ale nejste si stoprocentně jistí kde a kolik dlužíte? Možná vás uklidní, že nejste ojedinělý případ a existuje řešení. Důležité je problém neodkládat a situaci vyřešit co nejdříve. V opačném případě riskujete růst penále a větší problémy do budoucna.

Jak zjistím, kde všude dlužím

Kde zjistím dluhy? Dobrá zpráva je, že výpis dluhů získáte hned na několika místech. Špatná je, že žádné z nich neposkytne informaci o všech a pro stoprocentní jistotu proto musíte čerpat z několika zdrojů.

Registry dlužníků

Nejjednodušší cesta ke zjištění velké části dluhů jsou zavedené registry. Dva nejspolehlivější jsou SOLUS a Crif. Solus schraňuje data o prodlení, Crif je bankovní i nebankovní registr, ve kterých jsou informace o vašich půjčkách (i těch řádně splácených). Další dva měně používané registry dlužníků jsou BRKI (Bankovní registr klientských informací) a
NRKI (Nebankovní registr klientských informací).

Rejstříky dlužníků neslouží jen bankám a nebankovním společnostem, aby zjistili platební morálku a bonitu žadatelů o půjčku. Některé registry mohou sloužit i partnerům nebo příbuzným, aby se ujistili o stavu svých blízkých. Do většiny registrů, jako je SOLUS, může nahlížet jen samotný dlužník. I toto se však přes internet dá obejít a nebo jednoduše svojí blízkou osobu požádejte, jestli by nemohla o výpis požádat sama. Pořádek přeci dělá přátele.

Insolvenční rejstřík

Insolvence neboli oddlužení může být poslední cestou z dluhů, když už nevíte, kudy kam. Oddlužení musí schválit soud a podmínkou je schopnost splacení alespoň 30 procent závazků v následujících pěti letech. Jakmile do insolvence vstoupíte, v insolvenčním rejstříku zdarma zjistíte aktuální stav i výši dluhu.

Tip: Pokud chcete předejít dluhové pasti i neschopnosti splácet, tak určitě využijte již při sjednání půjčky pojištění proti neschopnosti splácet

Výmaz z registru dlužníků po insolvenci proběhne po uplynutí 3-5 let od nabytí právní moci rozhodnutí o skončení insolvenčního řízení. Jednoduše řečeno je to 5 let od konce splácení, tedy splnění oddlužení. Pokud se ovšem chcete záznamu v registru dlužníků zbavit dříve, tak můžete zkusit postup, který popisujeme v článku o tom, jak požádat o vymazání z registru dlužníků. Výmaz z insolvenčního rejstříku ovšem jen těžko uděláte, pokud jste řádně ještě nesplatili svůj závazek a všechny penále z něj plynoucí.

Asociace inkasních agentur

Může se vám také stát, že věřitelé postoupí dluh inkasní společnosti. Pro zjištění takových závazků budete potřebovat kontakty, které získáte na Asociaci inkasních agentur. Členů je přibližně 25 a stačí jim napsat e-mail s dotazem na evidenci půjček na vaše jméno a rodné číslo.

Okresní a obvodní soud v místě trvalého bydliště

Zejména v případě, že se nenacházíte na místě svého trvalého bydliště a pro soud tak může být problematické vás zastihnout, kontaktujte ho sami. Bezplatně vám poskytne výpis věřitelů, kteří dluhy soudně vymáhali.

Další místa

Nakonec se můžete ještě pro jistotu zeptat u svých dodavatelů služeb a státních institucí. Nejužší výběr, který stojí za kontrolu je:

 • Dodavatel energií
 • Internet a mobilní služby
 • Poplatky za odpad (obecní úřad)
 • Rozhlasové a televizní poplatky
 • Správa sociálního zabezpečení
 • Zdravotní pojišťovna
 • Finanční úřad

Nejčastější dotazy

Otázky a odpovědi týkající se dluhů a exekuce.

Kde zjistím dluhy?

Obraťte se na registry dlužníků, inkasní agentury, soudy, státní instituce i soukromé poskytovatele služeb.

Kde zjistit exekuce?

Na vybraných pobočkách České pošty, na webu ceecr.cz a v sídle Exekutorské komory ČR si můžete vyžádat ověřený výpis z Centrální evidence exekucí.

Co je to insolvence?

Insolvence znamená platební neschopnost vedoucí k bankrotu a započetí insolvenčního řízení. Jedním z možných řešení je soudní oddlužení (často nesprávně označované jako insolvence).

Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků po insolvenci?

Vyškrtnutí z insolvenčního rejstříku trvá 5 let od nabití právní moci rozhodnutí o skončení insolvenčního řízení (od konce splácení). Případně do 15 dnů od doručení žádosti dlužníka po předčasném ukončení oddlužení. Tuto žádost můžete poslat nejdříve tři měsíce od nabití právní moci rozhodnutí o ukončení.

Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků?

Doba je různá u jednotlivých rejstříků i druhů pohledávek:

 • SOLUS
  • 1 rok: Telekomunikační společnosti a distributoři energie
  • 3 roky: Ostatní pohledávky
 • Bankovní a nebankovní registry
  • Celá doba splatnosti půjčky + čtyři roky po splacení

Zkontrolovat jednou za čas registry dlužníků doporučujeme i v případě, že máte své finance pod kontrolou. Vždy bohužel existuje riziko, že někdo zneužil vaše doklady a půjčil si vaším jménem. Dluhy vám mohly vzniknout také nezodpovědností partnera či partnerky, mohli jste je zdědit nebo jednoduše před lety zapomenout zaplatit drobnou pokutu.

Podívejte se na naši férovou a výhodnou půjčku pro podnikatele.