Finemoney
606 075 705606 075 705

Vymazání z registru dlužníků

Registry dlužníků jsou databáze, které shromažďují informace o lidech, jejich dluzích a bonitě. Pokud se do registru dlužníků dostanete, tak máte velmi nízkou šanci, že získáte půjčku od nebankovní společnosti i banky. Neplatí to samozřejmě o pozitivních záznamech o splácení. Ty jsou naopak obrovských plusem při dalších žádostech o půjčky. Cílem většiny lidí tak je vymazání z registru dlužníků.

Jaké registry dlužníků v ČR máme?

  • CRÚ (Centrální registr úvěrů)
  • SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelů)
  • BRKI (Bankovní registr klientských informací)
  • NRKI (Nebankovní registr klientských informací)

Jak na vymazání z registru dlužníků

Výmaz z registru nejde nijak obejít, takže prvním krokem je, abyste příslušný dluh kompletně splatili s úroky i poplatky. Výhodou registrů je, že víte, jaký subjekt vás do registru dlužníků nahlásil. Základem je si tedy zjistit subjekt i podmínky, za jakých jste v registru dlužníků vedeni.

  1. Splatit dluh. Když máte dluh kompletně splacený, tak si nechte od společnosti, které jste dlužili vystavit potvrzení o bezdlužnosti a kompletním splacení dluhu.
  2. Dále musíte také vypovědět smlouvu.
  3. Odvolejte váš souhlas se zpracování osobních údajů.

Po učinění těchto tří kroků v tomto pořadí můžete požádat přímo daný registr o výmaz z registru dlužníků. Stále se vám nepodařilo vymazat své údaje z registru?

Dalším krokem může být požádání Úřad pro ochranu osobních údajů, aby v této věci začal konat. Situace se může v krajním případě dostat až před soud.

Jestli na výmaz z registru dlužníků příliš nepospícháte, tak si zatím pouze s daným registrem ověřte, kdy by vaše data měla být smazána. Většina registrů data promazává po 3-5 letech.

Naopak pozitivní záznamy o splácení půjček si uchovávejte a klidně i stahujte z registrů. Výrazně mohou pomoci při dalších žádostech o hypotéku či půjčku.

Závěrem je asi dobré říci, že byste měli předcházet tomu, abyste se do této situace dostali. Můžete si například připlatit za pojištění proti neschopnosti splácet. Vždy si schopnost splácet dobře spočítejte a v případě více půjček se snažte konsolidovat a předejít možným problémům.