Jak na podnikání při zaměstnání?
Jste zaměstnaní, ale přemýšlíte nad tím, že byste rozjeli něco vlastního a začali podnikat? Protože chce business čas, než se mu budete moci věnovat naplno, je dobré začít již při zaměstnání. Jak to funguje se zakládáním živnostenského listu, daněmi, placením sociálního a zdravotního pojištění? To si dnes povíme.
Výhody a nevýhody: Podnikání při zaměstnání
Máte-li nějaký nápad na své podnikání a chcete si ověřit, zda má potenciál, určitě je rozumné začít s ním v době, kdy dostáváte výplatu ze zaměstnání. Budete tak mít jistotu peněz, ale zároveň možnost zkusit něco nového, co vás možná bude živit v budoucnu. Takové rozhodnutí s sebou nese sice mnoho výhod, ale najdou se i nějaké nevýhody, které je důležité si uvědomit. Jaké to jsou?
1. Nedostatek času
Jako první nevýhodu, která je zcela zjevná, bychom mohli uvést nedostatek času. Protože musíte dodržovat své pracovní povinnosti a dobu, nemůžete se věnovat svému podnikání naplno, což mnohdy nemá pozitivní následky – vše se táhne, nestíháte hledat klienty či vyřizovat objednávky a časem zjistíte, že pokud chcete podnikat, musíte to dělat naplno. Obětujete svůj volný čas, víkendy a zanedbáte sami sebe. S tím je ale třeba počítat, protože zvládat dvě práce, a ještě k tomu, pokud se vám v obou daří, je náročné. V momentě, kdy se vám ale podnikání rozjede a několik měsíců získáte důkaz o tom, že vás uživí, prostě skončíte zaměstnanecký poměr a podnikáte naplno.
2. Placení pojištění
Velkou výhodou OSVČ na vedlejší činnosti je (ne)placení pojištění. Výdělek z podnikání by neměl ročně přesáhnout ten ze zaměstnání, jinak se vás tento odstavec netýká. Zaměstnavatel za vás odvádí obě pojištění, tudíž můžete z vedlejšího příjmu vydělávat čistou mzdu a nemusíte si každý měsíc hlídat, zda jste sociální a zdravotní zaplatili. V době, kdy platíte daně, je vám pak vypočtena cena, kterou je třeba doplatit, pokud nějaká taková je. Vaší povinností ale je při zakládání živnosti oznámit tuto skutečnost finančnímu úřadu, ČSSZ a vaší zdravotní pojišťovně, což za vás ale udělá živnostenský úřad, pokud vyplňujete jednotný registrační formulář. Právě jistota a placení záloh je často důvod, proč se lidé nehrnou do podnikání na plný úvazek. Podnikání je v začátcích často spojené s rizikem a podnikatelskou půjčkou, což nechtějí někteří lidé podstoupit.
3. Daně
Každý rok musíte odevzdat příslušným úřadům přehled příjmů a výdajů, na základě kterých se zjistí, kolik jste vydělali, a jestli tato suma nepřesáhla tu ze zaměstnání. Pokud ano, nemůžete již čerpat výhod z vedlejší činnosti, ale musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění. Pozor na to! Zároveň musíte svého zaměstnavatele poprosit i o potvrzení o příjmech, které taktéž odevzdáte.
4. Kontrola výdělku
Kontrola výdělku souvisí s výše uvedenými body – musíte si neustále vypočítávat, jestli jste nepřesáhli výši výdělku ze zaměstnání či rozhodnou částku, která vás osvobozuje od placení pojištění. V momentě, kdy je výdělek z vedlejší činnosti vyšší než z hlavní, stáváte se OSVČ na hlavní činnosti – vždy platí, že hlavní činnost je ta, která vydělává více peněz, ta druhá je spíše takový přivýdělek.
Krok za krokem: Jak na podnikání při zaměstnání?
V případě, že se opravdu rozhodnete podnikat při zaměstnání, čeká vás několik kroků, které je třeba vykonat ještě před samotným začátkem, a poté každoroční povinnosti, které se týkají všech živnostníků. Není to nic, čeho byste se měli bát, naopak, ve vašem případě je vše mnohem jednodušší.
Založení živnosti
Pro založení své první živnosti budete potřebovat doklad totožnosti a 1 000 Kč. Zajdete na nejbližší živnostenský úřad, vyberete obor podnikání a do několika dní obdržíte svůj vlastní živnostenský list. Od té doby můžete začít oficiálně podnikat, protože je vaše činnost oznámena všem příslušným úřadům a jste evidovaní v rejstříku živnostníků. Nezapomeňte, že cokoliv si pro své podnikání pořídíte, můžete nakoupit na firmu, a poté využít při odvodu daní.
❗ Pozor: Pokud plánujete podnikat ve stejném oboru jako váš zaměstnavatel, musíte mít jeho písemný souhlas, protože se tak stáváte konkurencí. Zaměstnavatel svůj souhlas může vzít kdykoliv zpátky, a vy tak musíte co nejdříve ukončit svou činnost. Státní zaměstnanci potřebují písemný souhlas služebního orgánu.
Odvody a daně
Ještě jednou pro zopakování – v případě, že jste zaměstnáni, obě pojištění za vás odvádí zaměstnavatel a vy pak případně doplatíte částku podle toho, kolik jste za daný rok vydělali. Může se tak stát, že nedoplatíte nic, a budete si všechny vydělané peníze moct nechat bez jakéhokoliv odvodu. Daně se pak většinou platit musí, jelikož veškeré slevy na poplatníka osoba vyčerpá v zaměstnání. Od hrubého výdělku se tedy odečtou náklady (či se využije paušální výdaj) a z výsledku se zaplatí 15 % daň.
Chce to nápad!
Aby vám podnikání fungovalo a vydělávali jste dostatek peněz, musíte být originální. Neznamená to, že máte vymyslet něco, co ještě neexistuje (protože to nejde), ale spíše si najít svou vlastní cestu. Když budete svou práci dělat se zápalem a láskou, pak vše půjde hladce. Chce to dobře promyslet a mít co nabídnout, ať už se jedná o produkt či službu. Zkuste se poradit s vaším okolím – co jim na trhu chybí? Co si myslí o vašem nápadu? Veďte ho k dokonalosti a věřte v něj, jedině tak se vaše podnikání stane vaším hlavním příjmem!
Kdy se postavit na vlastní nohy
Nastává otázka: Jak poznám, že už je čas postavit se na vlastní nohy? Řiďte se pocity a výsledky. Pokud cítíte, že se potřebujete více na svou práci soustředit, aby se mohla doopravdy rozjet a zároveň máte dostatečně našetřeno/vám práce vydělává, pak jděte do toho! Někdy je třeba být odvážný, abyste se do toho vůbec pustili. Podnikání je nejistota a kdo se bojí, nesmí podnikat. Věřte v sebe a udělejte, co jen můžete pro to, aby se to podařilo.