Finemoney
606 075 705606 075 705

Jak začít podnikat od nuly

Už vás nebaví stávající práce a neustále si kladete otázku, jak začít podnikat a v čem? Nebo jste se už do vlastního projektu pustili, ale není to tak úplně ono? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak začít podnikat a být úspěšný.

Jak úspěšně podnikat

Ať už pro vás byl impuls začít jakýkoliv, aby bylo vaše podnikání úspěšné, je potřeba jej dobře promyslet, naplánovat a připravit se na změny. Jedna z mála věcí, která je v podnikání téměř jistá je, že vše nepůjde podle plánu.

Hned v začátku si položte několik důležitých otázek:

  • V čem chci podnikat? Jakou službu či produkt budu prodávat?
  • Jaká je moje konkurence? A jakou mám oproti nim výhodu?
  • Chci začít úplně sám nebo se spojit s investorem?
  • Jaký je můj kapitál? Kde seženu další?

Až ve chvíli, kdy znáte odpověď na každou z těchto otázek, je na čase přistoupit ke specifičtějším věcem, jako je jméno, podnikatelský plán, průzkum trhu a oslovení potencionálních zákazníků.

V čem podnikat: Najděte svůj obor

„Chci začít podnikat, ale vlastně nevím v čem. Jen vím, že mě moje současná práce nenaplňuje / nebaví / nezajistí standard, který vyžaduji.“

Někdo se do vlastního podnikání pustí, protože přesně ví, co chce dělat. Pro jiné je podnikání únik od toho, co rozhodně dělat nechtějí. V takové chvíli je ale potřeba najít správný obor. Zamyslete se nad tím, v čem jste dobří, co vás baví, co na trhu chybí a co můžete nabídnout. Ptejte se rodiny, známých, čtěte diskuze na internetu.

Aby měl váš nápad šanci na úspěch, alespoň na jednu z těchto otázek byste měli odpovědět kladně.

  • Je to něco, pro co jsem zapálený?
  • Dokážu produkt nabídnout cílové skupině?
  • Existuje díra na trhu? Mám konkurenční výhodu?

Tip: Víte, jaký je rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou.

Jak podnikat bez peněz

Máte skvělý nápad na nový produkt či službu, ale nemáte dostatek financí na rozjezd podnikání? Naštěstí máte hned několik možností, jak získat peníze jako začínající podnikatel.

  1. Podnikatelský úvěr: Půjčku můžete získat od banky i od nebankovních institucí. Při podání žádosti u banky se připravte na dlouhé jednání, papírování a představování svého podnikatelského plánu. Nebankovní půjčka pro podnikatele bude pravděpodobně mnohem rychlejší a jistější. Nebankovní společnosti mohou poskytovat i úvěry bez potřeby daňového přiznání. Ovšem dejte si pozor na ostatní podmínky půjčky.
  2. Dotace: Získat dotaci není jednoduché, budete soupeřit s velkou konkurencí. Pokud ale svému projektu skutečně věříte a je jedinečný, možná máte šanci. Výhodou je, že takový kapitál nebudete muset splácet.
  3. Investoři: Další způsob, jak zajistit kapitál slibnému projektu jsou investoři, kteří v něm uvidí potenciál. Mnoho bohatých lidí je zaměřených na malé, zajímavé start-upy.
  4. Crowdfunding: Máte v hlavě produkt nebo službu, o kterou je zájem, ale na trhu chybí? Vyhledejte své zákazníky ještě předtím, než firmu založíte a získejte peníze od nich. Se začátkem vám tak v podstatě pomohou desítky nebo stovky drobných, ale nadšených investorů.

10 kroků: Jak začít business

  1. Rozhodněte se, v jakém oboru chcete a můžete podnikat
  2. Zajistěte dostatečný kapitál z vlastních zdrojů nebo půjčkou.
  3. Udělejte řádný průzkum trhu a zjistěte, co zákazníkům chybí.
  4. Promyslete obchodní model, čím dál oblíbenější je online podnikání.
  5. Najděte svého zákazníka a ukažte mu, že nabízíte víc než konkurence.
  6. Vymyslete jméno a zaregistrujte ho společně s internetovou doménou.
  7. Sepište konkrétní podnikatelský plán. Pro sebe i možné investory.
  8. Žádejte zpětnou vazbu, jedině s ní se můžete vyvíjet a zlepšovat.
  9. Nečekejte na dokonalou chvíli, pravděpodobně nikdy nepřijde.
  10. Nastavte si realistické cíle a očekávání, kterých dosáhnout.

Ve chvíli, kdy máte nápad a plán v čem a jak začít podnikat, nejtěžší je rozhodnout se, že už je správný čas. Vždy bude pravděpodobně něco stát v cestě, jiné věci se budou zdát důležitější. Když ale najdete to pravé, není na co čekat. Najděte spolehlivého partnera a jděte vstříc své budoucnosti.

Přečtěte si také náš článek, v kterém zjistíte, kde dlužíte.