Finemoney
606 075 705606 075 705

Kdy je možné získat úvěr pro začínající podnikatele?

Začínající podnikatelé to nikdy nemají lehké. Získat úvěr je navíc těžké hlavně pro to, že živnost nemá žádnou historii, kterou by se dalo reprezentovat a přesvědčit bankovní i nebankovní instituce o tom, že se jim půjčka podnikateli vyplatí. Dá se tedy vůbec za nějakých podmínek získat dlouhodobý úvěr a co pro to musíte udělat?

Financování začátku podnikání

Málokdo má do začátku nějaký ten kapitál, ať už na to, aby podnikání rozjel, mohl nakoupit vybavení, koupil/pronajal si prostor či zaplatil zaměstnance. Abyste na to nebyli sami, můžete zvolit jednu z metod financování:

  • crowdfunding – založte sbírku na své podnikání, popište svůj plán a nechte lidi, aby vám finančně pomohli,
  • investoři – s dobrým plánem lze sehnat sponzora, který vám věnuje dar a vy mu na oplátku darujete například reklamu,
  • úvěr pro začínající podnikatele – potřebujete-li si půjčit menší částku, určité společnosti vám ji mohou půjčit za skvělých podmínek.

Každá z možností má své pro i proti, nicméně my se dnes budeme bavit o úvěru pro začátečníky podnikatele. Které banky je nabízejí a co je třeba předložit, aby vám taková půjčka byla schválena?

Jak získat úvěr jako začínající podnikatel?

Když si jdete do banky pro podnikatelský úvěr, berete s sebou i daňové přiznání, aby si banka ověřila vaše zisky. Když ale začínáte, nic jste nevydělali, nepodnikáte ani rok, jak byste něco takového mohli udělat? Přesně proto tu existují banky jako je Komerční banka, Česká spořitelna, Equa Bank, MONETA Money Bank či mBank. Půjčit si můžete až 2 500 000 Kč, aniž byste museli něčím ručit, protože většinou ani nemáte čím.

Pokud půjdete s požadavkem na půjčku do startu za bankovní společností, bude chtít vidět váš výpis z účtu, aby si tak ověřila vaši bonitu, tedy schopnost splácet. Bylo by dobré tedy před tím, než o takovou půjčku zažádáte, s financemi rozumně nakládat, aby ve vás instituce měly důvěru. Při menších úvěrech bude stačit i přibližná výše pravidelných příjmů. Někde bude potřeba kromě živnostenského listu také doklad totožnosti či telefonní číslo.

U nebankovních společností vám často bude stačit jen dobrý podnikatelský záměr, který zaujme některého z investorů, a vy tak peníze můžete získat rychle. Administrativa je navíc v tomto případě téměř nulová, což je vždy dobrá zpráva. Úrokové sazby jsou určitě nižší než u bank, proto se tato možnost stává tou nejvýhodnější.

Abyste úvěr vyřídili, nemusíte v některých případech ani nikam chodit, stačí si půjčku sjednat online. Někde půjde žádost vyplnit z domova, ale pro sjednání si budete muset zajít na pobočku.

Kterou z institucí vybrat?

Jak už jsme si řekli, nejvýhodněji se jeví takzvaná půjčka „p2p“ (peer-to-peer), u nás zvaná „lidé lidem“. Má nejnižší úrok, můžete si půjčit větší obnos peněz a vyřizování je hračka. Co se týče bankovních institucí, tam se vyplatí porovnat úroky a zvolit tu nejvýhodnější půjčku. Nebudete-li si vědět rady, požádejte o pomoc finančního poradce. Vybírejte rozumně a půjčte si jen tolik, kolik opravdu potřebujete a buďte ve splácení spolehliví, abyste v budoucnu nemuseli vyhlásit osobní bankrot.