Nápady a tipy na podnikání, které fungují
Chtěli byste podnikat, ale ještě si nejste jistí v jakém oboru? Máme pro vás několik tipů, které mají potenciál. Důležité také je, abyste našli něco, co vás baví a naplňuje, protože si svou cestičku budete muset vydřít. Nové nápady jsou vždy vítány, ale na světě už snad není nic, co by ještě někdo nevymyslel. Můžete se tedy spolehnout na osvědčené obory podnikání, které fungují.
Proč podnikat?
Podnikání jistě není pro každého, nicméně s sebou nese několik výhod oproti zaměstnání. Je ale třeba brát v potaz, že ne každému se jeho business dokáže rozjet, protože je třeba hodně obětovat – práce nad 8 hodin, volný čas i peníze. Ze začátku může být váš úspěch jako na horské dráze, ale když to vydržíte, časem se to ustálí a mnoho se naučíte. Mít své vlastní podnikání znamená poznat sám sebe opravdu do hloubky, proto pokud si tím nejste jistí, raději do této řeky nevstupujte. Přesto vás ale mohou táhnout výhody, jako například:
Flexibilita času
Nejvíce asi všechny láká to, že si můžete organizovat čas dle sebe – vstávání brzo ráno už je tabu, odkládání přátelských schůzek zrovna tak. Abychom byli upřímní, může to tak být, ale nemusí. Hodně záleží na tom, v jakém oboru podnikáte a jak moc chcete, abyste byli úspěšní. Někomu stačí málo, jiný má tolik plánů, že nestíhá žít. Pravdou ale je, že čas si podle sebe nastavit můžete, hlavně pokud pracujete sami doma, bez zákazníků. V takovém případě jste pánem svého času na 100 %, jen je důležité, abyste se práci opravdu věnovali a neodkládali jí, protože vás nikdo nutit nebude.
Vlastní zodpovědnost
Nemít za zády šéfa, který vás seřve za vše, co pokazíte? Ano, to přesně vás čeká! Na druhou stranu si vše musíte vyřešit sami, nemůžete se spoléhat na to, že za vás někdo bude žehlit problémy. Pokud jste ale od přírody vůdčí typ a rádi vše řídíte, pak si svou práci zamilujete. Já osobně měla v zaměstnání vždy pocit, že nemůžu svou práci vykonávat naplno, abych něco nedělala špatně. Jednoduše jsem potřebovala vědět, že je to moje a můžu si vše dělat podle sebe. Nebyla jiná možnost, než začít pracovat na sebe.
Méně práce
Podnikatelé jsou pohodáři, často sedí na kafíčku a řeší business na schůzkách. Ano, v jisté době se dostanete do bodu, kdy už nemusíte vykonávat svou práci každý den, ale můžete více odpočívat. Na začátku s tím ale spíše nepočítejte, protože je třeba pracovat spíše více než méně. Vaší výhodou ale je, že si práci můžete rozdělit tak, abyste nemuseli dělat příliš mnoho hodin za sebou, ale spíše často po málu. Pro kreativce je tento způsob nejúčinnější, protože ti příliš u jedné práce nevydrží. Najděte si svůj postup, který vám bude vyhovovat.
Prestiž
Mít něco vlastního je bráno ve společnosti jako něco, za co byste měli být ocenění. Budovat značku, sebe a být úspěšný totiž není lehké, a ti, kteří podnikají v oboru, to moc dobře vědí. Jestliže se vám v práci daří, buďte na sebe patřičně hrdí. Většina podnikatelů nezůstává u jednoho projektu, ale chce se dále rozrůstat – jak pro svůj pocit, tak také pro větší zviditelnění a zasažení více oborů. Speciálně v mladém věku budete mít podporu vrstevníků, stačí se jen nebát a jít do toho naplno.
Tipy: Obory podnikání, které fungují
Chcete-li to zkusit a začít podnikat, pak pro vás máme nějaké tipy na to, které obory obecně fungují a mohlo by se vám v nich dařit. Některé z nich vykonáváte sami, jiné s lidmi – záleží, co sedne vám. Všechny níže uvedené obory spadají pod volnou živnost, na kterou není třeba žádné oprávnění, takže si ji může založit každý.
1. Freelancer
Pojem influencer pravděpodobně znáte. Freelancer je kdokoliv, kdo pracuje sám na sebe a živí se tím, co mu zrovna jde. Ve většině případů má více příjmů, mezi které patří například i spolupráce. Nevěřili byste, kolik se takovou spoluprací se značkou dá vydělat. Pokud máte sociální sítě se základnou fanoušků, zkuste pravidelně oslovovat různé značky a nabízet poskytnutí reklamy na svém profilu, ať už se jedná o Instagram, YouTube či TikTok. Lze se také zaregistrovat do agentur, které spojují poptávajícího s freelancery. Freelancer je spíše forma než konkrétní práce. Freelancer může být v oboru marketingu jako jsou například PPC specialisté nebo marketingový stratégové a SEO konzultanti. Na druhé straně je mnoho freelance také v programování, grafice či klasické projektové práci.
2. Copywriter
Rádi píšete a myslíte, že vám to jde? Není nic jednoduššího, než nějaký text zveřejnit na místech, kde se kupují (třeba copywriting.cz), najít si stáž, kde se vše podstatné naučíte či si vyhledáte poptávku, na kterou odpovíte (budou ale nutné zkušenosti). Možností je také založit svůj vlastní blog, díky čemuž budete mít možnost ukázat, co ve vás je. Tato cesta je ale o něco složitější a povíme si o ní ještě více později.
3. Překladatel
Máte talent na jazyky? Zkuste překládat texty či videa, poptávka bývá nejvíce po anglickém jazyce. Vyplatí se založit si účet na různých stránkách, kde lidé na volné noze nabízejí své práce. Zároveň sledujte poptávku a pokud se něco objeví, zkuste to. Jestli si troufáte, nemusíte překládat jen krátké práce, ale třeba i knihy a filmy. Nemusíte se prokazovat žádným diplomem, stačí jen umět daný jazyk a vytvořit práci tak, aby zněla co nejvíce přirozeně.
4. Správa sociálních sítí
V dnešní době online světa je správa sociálních sítí potřeba. Ideální je, když máte svůj profil (může být osobní i firemní), na kterém pravidelně přidáváte příspěvky, abyste tak mohli klientovi ukázat, že opravdu víte, co děláte. Na základě toho pak zvýšíte pravděpodobnost úspěšnosti ve výběrovém řízení a dostanete příležitost tvořit obsah malým i větším značkám. Plat takovéto práce je poměrně vysoký, proto pokud vás něco takového baví a jde vám to, určitě se tím můžete uživit.
5. Grafika
Opět to souvisí se sociálními sítěmi. Grafika je nutná pro to, aby uživatele zaujala a nalákala je na navštívení stránky/kliknutí na odkaz nebo zakoupení produktu. Poptávek je dost a výhodou je, že každý svou práci dělá po svém, tudíž má šanci uplatnit se úplně stejně jako jeho konkurence. Ve volném čase si vytvářejte různé designy, abyste měli materiál, který můžete ukázat.
6. Doučování
Šel vám ve škole některý z předmětů o něco víc a bavil vás? Pak byste měli zvážit doučování, ve kterém si stanovíte cenu i věkovou kategorii, kterou chcete učit. Můžete začít již na škole, ale rozjet to ve velkém i po ní. Důležité je, abyste měli vztah k dětem (nebo i dospělým) a uměli učivo předat zábavnou formou. Poptávky hledejte na Facebooku v různých skupinách nebo přímo na stránkách, kde jsou lektoři registrovaní (doucka.cz, naucim.cz).
7. Blog či web
Opět se vracíme k psaní. Založení blogu či webu vám zajistí, že budete mít co ukázat, když se klient zeptá na vaši práci. Na svůj vlastní web si také můžete umístit reklamy, čímž vyděláte peníze. Stejně tak se vyplatí odepsat značky, které by se hodily na spolupráci či se přihlásit na affiliate marketing. Mít svůj blog znamená být svým pánem a moct psát o čem chcete. A kdo ví, možná jednoho dne budete moct najmout vlastní redaktory.
8. Fotograf
Kromě svateb a portrétů chce dnes hodně lidí profi fotky na Instagram, aby se stali úspěšnými. Využijte toho a nechte, aby se z vašeho koníčku stalo živobytí! Nemusíte mít své vlastní prostory, stačí venkovní prostředí, nanejvýš pak pronajmutí nějakého pokoje. Opět foťte nejprve ve svém volném čase zadarmo nebo za symbolickou cenu, abyste získali portfolio, kterým se budete prezentovat. Můžete fotit také pro různé firmy, nezůstávejte pouze u fyzických osob.
9. Prodej či přeprodej
Prodat a vydělat – existuje něco jednoduššího? Nutno říct, že tento obor není pro každého a dařit se bude určitě více těm, kteří pro to mají nadání. Umíte-li tvořit nějaké výrobky nebo máte doma spoustu oblečení, které už nenosíte, prostě to prodejte. Stejně tak lze nakoupit nějaké produkty například ze zahraničí a u nás je prodat s provizí pro vás. Věřte nebo ne, někomu to funguje. Bude třeba si založit minimálně profil na sociální síti, v jiném případě pak vlastní e-shop.
10. Marketingový specialista
Marketing řeší každá firma či webová stránka, proto to po něm bude vždy poptávka. Naučit se základy marketingu můžete díky kurzům či zjišťováním informací a následnou praxí, nemusíte tento obor studovat na vysoké škole. Když vás přijme nějaká agentura, vyděláte si opravdu slušné peníze.
Jak poznám, že je to pro mě to pravé?
Aby vám práce šla od ruky a mohli jste dělat to, co vás baví, je třeba, abyste si našli to pravé pro vás. Jak to poznáte? Prostě to cítíte. Když danou práci máte dělat, vynikáte v ní, naplňuje vás a vaše okolí vás chválí. Vše jde tak, jak má, nic se nekazí a jste ve svém oboru úspěšní. V opačném případě je na čase zamyslet se nad tím, co jiného by vás bavilo a to vyzkoušet. Při podnikání vás práce musí bavit, jinak se vám nebude dařit. Živte se svým koníčkem a užijte si práci tak jako nikdy!