Finemoney
606 075 705606 075 705

Proč jsou půjčky na vánoční dárky špatně?

Blíží se nám Vánoce a vy se snažíte sehnat peníze jak jen to jde. Napadne vás, že by mohla pomoct půjčka a vy byste si tak s rodinou udělali opravdu šťastné a veselé. Ve skutečnosti si tím ale můžete zadělat na pořádné problémy, které se budou promítat do budoucnosti. Proč byste si na dárky půjčovat neměli?

Důvody, proč si lidé na dárky půjčují

I když většina populace ví, že půjčka na dárky je špatné rozhodnutí, stejně mají své důvody, které je k tomuto rozhodnutí vedou. Masáž reklamních bloků je natolik silná, že je přesvědčí, aby nakoupili dražší dárky a měli tak „bohatší Vánoce“. Pravdou ale je, že své dluhy můžete splácet ještě dobrý rok, tedy do dalších svátků. Myslíte, že do té doby našetříte dostatek? Pravděpodobně si půjčíte znovu a začnete se točit v kruhu. Mezi důvody, proč jste půjčku vzali přitom patří:

Dražší dárky

Pamatujte, že o dárcích Vánoce primárně nejsou. Ano, udělají radost, ale nemusí být nejdražší, protože to přece neznamená, že jsou lepší. Můžete potěšit i menších dárkem, něčím, co sedne k osobnosti obdarovaného, protože radost z drahých dárků sice bude, ale jak dlouho vydrží? Myslete také na svou budoucnost a to, že se vám jednou bude hodit utratit peníze jinak, než předraženými dárky. Zde se můžete podívat na některé tipy na dárky pro muže.

Nedostatek financí

I když snížíte budget, stejně vám nezbyde dost pro každého? Přiznejte to a domluvte se s blízkými, že si něco k Vánocům vyrobíte nebo vytvořte poukazy, které budou moct ostatní využít po čas roku – získáte tím tak čas na našetření dané částky (nesmíte na ni ale zapomenout!), ale zároveň budete mít dárek pro blízké. Může jít například o lístky do kina, pozvánku na večeři či den strávený společně. Stejně tak lze udělat i e-shop poukazy s tím, že danému částku, kterou utratí, proplatíte.

Zvýšení cen zboží

Měli jste dárky nějak rozvrhnuté, ale najednou zjišťujete, že jsou ceny zboží mnohem vyšší, než jste čekali? Není nic jednoduššího, než si vzít půjčku. Ano, i toto je další ze scénářů. Pokud se vás týká, pak raději snižte ze svých výdajů. Možná nepořídíte to, co byste chtěli, ale vyhnete se nepříjemnostem. Vaši blízcí nevědí, co jim plánujete koupit, tudíž je nebude mrzet, že dostanou něco jiného.

Půjčka na dárky se nevyplatí

Vyjmenovali jsme si důvody, proč si někteří na dárky půjčují, nyní je na čase povědět si, proč se půjčka na dárky rozhodně nevyplatí. Už jsme zde zmínili, že je to cesta k dluhům, jejichž splácení může trvat až jeden rok. Kromě toho jsou ale půjčky v tomto období velmi drahé a nevýhodné, protože věřitelé vědí, že je po nich poptávka. Ve výsledku tak ještě více přeplatíte, než kdybyste si půjčili kdykoliv jindy. Dokonce i obchody uměle navyšují ceny, aby následně mohly udělat velké slevy.

Pokud už se pro takovouto půjčku rozhodnete, důležité je, abyste si přečetli veškeré podmínky, objevili skryté poplatky a informovali se o RPSN, následně se rozhodli, zda se úvěr vyplatí. Opravdu nedoporučujeme si na Vánoce brát finanční pomoc, protože se nejedná o tak velké sumy, jako je tomu například u koupi majetku či auta.
Proč si půjčku na dárky nebrat 

  • vysoké RPSN, celkově nevýhodná půjčka
  • splátka dluhů až po dobu jednoho roku
  • není nutné utratit velký obnos peněz

Co si myslí Češi?

Navzdory tomu, že většina Čechů je proti půjčce na vánoční dárky, stejně si pár z nich úvěr vezme, a to hlavně proto, že chtějí pořídit lepší dárky nebo větší počet, než tomu bylo loni. Pamatujte, že to není nutnost, vaši blízcí ocení cokoliv, co jim pod stromeček dáte. Jestliže jste ale přesvědčeni o svém rozhodnutí, pak se porozhlédněte po co nejvíce výhodné půjčce, která vás nezadluží na dlouho. Ideální by bylo vzít si peníze od blízkých, nicméně před Vánoci je peněz méně, proto raději šetřete několik měsíců dopředu, a máte vyhráno!