Finemoney
606 075 705606 075 705

Jak si vybrat půjčku

Čerpání nebankovní půjčky patří mezi velmi důležitá a zodpovědná rozhodnutí. Úvěr vás totiž dlouhodobě zavazuje vůči poskytovateli. Proto byste o půjčku měli žádat pouze u důvěryhodného poskytovatele, který vám nabídne výhodné podmínky a férové jednání. Domluvte si osobní schůzku s úvěrovým poradcem a projděte s ním své finanční možnosti i případné obavy. Máte-li již nějaké osobní půjčky, určitě zvažte i možnost konsolidace půjček. Často tak ušetříte spoustu času i peněz – navíc další starosti v budoucnosti.

Úroková sazba a RPSN

Při výběru půjčky se rozhodně neorientujte pouze podle úrokové sazby, ale podívejte se důkladně také na poskytovatele půjčky. Ještě spolehlivější než úroková sazba je RPSN, kde máte započítány i všemožné poplatky, které se s půjčkou pojí.

Nepodceňujte také délku splátky a dobu splácení. V první řadě si důkladně promyslete, jak dlouho chcete půjčku splácet. Dále se ujistěte, do kdy má být půjčka splacená a za jakých podmínek.

Nepodceňujte ani další podmínky. Klidně se po několika splátkách zeptejte, jestli je vše v pořádku a posíláte peníze na správný účet a včas. Svůj i účet poskytovatele půjčky si vždy raději několikrát zkontrolujte.

Pozor také na bonusy za včasné splacení. Povětšinou se jedná o marketingové akce, které vám pouze o něco zlevní již předraženou půjčku. Orientujte se tedy čistě dle RPSN a podmínek půjčky.

Bonita a platební morálka

Připravte se také na to, že si vás banky i většina nebankovních poskytovatelů řádně prověří. Zjistí si vaši historii půjček a hlavně platební morálku a bonitu. Nejlepší jsou z tohoto hlediska lidé, kteří mají bohatou historii včasného splácení půjček. Samozřejmě také banky i nebankovní společnosti zjistí všechny současné dluhy a podle toho budou nastavovat podmínky nebo dají ruce pryč, pokud bude půjčka příliš riziková.

Účelová a neúčelová půjčka

Půjčky se dělí na účelové a neúčelové. Účelové půjčky mají raději banky a na nebankovní společnosti často zbývají rizikovější neúčelové půjčky. U účelové půjčky často banka posílá peníze rovnou na službu či produkt, na který jste si půjčili. Typickým příkladem jsou půjčky na nemovitost a hypotéky. Neúčelové půjčky nechávají klientům manévrovací prostor na to, za co peníze utratí. Neúčelové půjčky jsou také typicky výše úročeny než půjčky účelové. Ručení je další důležitou položkou při půjčce. Banky mají velmi rády, pokud klient ručí svou nemovitostí.

Důležitým parametrem u půjček je také pojištění schopnosti splácet, které je u některých půjček automaticky, někde je dobrovolné a u jiných úvěrů vás donutí si za pojištění schopnosti splácet připlatit, což navýší konečnou cenu půjčky.

Podívejte se na náš dlouhodobý podnikatelský úvěr nebo krátkodobou půjčku pro firmy a OSVČ.