Finemoney
606 075 705606 075 705

Jak probíhá půjčka pro lidi v insolvenci?

Jste v insolvenci a zajímá vás, jak to probíhá, pokud si chcete vzít úvěr? Příliš vás nenadchneme, není to tak úplně možné. Insolvence je totiž ještě o něco přísnější než exekuce, proto se jí většina zadluženého obyvatelstva raději vyhýbá. Dnes si povíme o tom, jak to s insolvencí chodí, jaké jsou podmínky pro její vyhlášení a proč není tak dobrý nápad brát si v tomto stavu ještě další půjčku.
V případě, že nevíte, jak dál, tak můžete zkusit vyplnit náš dotazník na krátkodobou nebo dlouhodobou půjčku a my vám poradíme.

Co je to insolvence a jaké jsou její podmínky

Insolvence je stav, kdy soukromá či právnická osoba není schopna platit své dluhy, a tak vyhlásí osobní bankrot. Uleví tak nejen sobě, ale také věřitelům, kterým dluží. Neznamená to ovšem, že by tímto způsobem dokázala splatit 100 % svých dluhů, ale alespoň část z nich, což je pro obě strany výhodné. Abyste osobní bankrot mohli vyhlásit, musíte splňovat tři body, a to sice:

  • dlužit u minimálně dvou věřitelů,
  • mít dva své dluhy po splatnosti déle než 30 dní,
  • neschopnost dále splácet dluhy.

Pokud tyto podmínky splňujete, můžete o insolvenci zažádat u soudu, většinou žádost podává advokát. Poté už jen čekáte na schválení. Jestliže vám insolvence nebude schválena, můžete o ni zkusit zažádat znovu. Projdete-li úspěšně insolvencí, ale stane se, že ji budete potřebovat později vyhlásit znovu, můžete tak učinit až po 10 letech, dejte si proto pozor a po odpuštění či splacení dluhu se už nezadlužujte.
Ve stavu insolvence pobíráte životní minimum a splácíte 2/3 z platu, tudíž vám moc financí nezbyde. Jde totiž primárně o to, abyste se co nejdříve zbavili dluhů, ale zároveň přežili. Čím větší plat máte, tím více peněz vám zbyde. V roce 2022 je nezabavitelná částka 9416,25 Kč + 1/3 ze mzdy, zbytek jde na splátky a odměnu insolvenčnímu správci. Nutné ale je, abyste dokázali splácet měsíčně cca 2200 korun měsíčně a při tom vám zbylo nezabavitelné minimum, jinak není možné vyžít.
Splacení dluhů trvá buďto 3 nebo 5 let, popřípadě do té doby, dokud soud nerozhodne jinak. Abyste měli po 3 letech klid, musíte zaplatit 60 % svých dluhů, za 5 let je to poté minimálně 30 %. Při nesplnění ani jedné z uvedených možností může soud i přesto ukončit povinnost splácení dříve, a to například v případě, že jste vyvíjeli dostatečné úsilí, ale neměli jste dostatek financí, aby pokryly výši úvěru. Platí to především pro seniory a invalidní důchodce.
Pokud se nechcete dostat do insolvence, tak si berte půjčky vždy jen uváženě, mějte pod kontrolou své dluhy a své půjčky co nejdříve konsolidujte.
insolvenci

Jak na půjčku v insolvenci aneb proč ji nebrat

Z podstaty věci by vás nemělo ani napadat brát si další půjčku. Proč? Žijete ze životního minima, a nemáte jak úvěr splácet. Žádná ověřená bankovní či nebankovní společnost vám peníze půjčit nemůže, protože tak to nařizuje Česká národní banka. Jedinou možností, jak lze půjčku dostat, je soukromý investor, některé nebankovní společnosti či půjčka od blízkých, vše musí probíhat z ruky do ruky. Pojďme si porovnat jednotlivé možnosti a vyhodnotit z nich tu nejlepší.

Půjčka od soukromého investora

Fyzická osoba vám nabízí poskytnutí úvěru? Raději si ji pořádně prověřte, protože to nebude jen tak. Půjčky v situacích jako je exekuce či insolvence jsou nevýhodné – vysoké úroky, poplatky a nutnost splatit vše do 30 dní. Jakmile by se někdo dozvěděl, že jste si vzali půjčku v insolvenci a nejste schopni ji splatit, soud vám může insolvenci zrušit, proto buďte opatrní a ideálně se tomu úplně vyhněte. Znovu zažádat o insolvenci už nebude jednoduché. U soukromého investora riskujete nejvíc – pokud se tedy pro takové řešení rozhodnete, důkladně ho prozkoumejte.

  • nutnost prověřit investora
  • vysoké úroky i poplatky
  • nutnost splatit do 30 dnů
  • vyřízení ihned online

Půjčka od nebankovní společnosti

Nebankovní společnosti poskytují finance na ruku, nicméně jen pár z nich vám poskytne půjčku, zatímco jste v insolvenci. Je to pro ně risk, protože vaše minulost vypovídá o vaší spolehlivosti. Pokud na nějakou z nich i tak narazíte, opět se nebude jednat o žádný výhodný úvěr, proto si to raději rozmyslete a buďte si jistí, že máte dostatek peněz na splacení.

  • vysoké úroky i poplatky
  • nutnost splatit do 30 dnů
  • vyřízení ihned online

Půjčka od blízkých

Nejlepší řešení, které bude výhodné a nenese téměř žádná rizika, je půjčka od blízkých. Požádejte rodinu či přátelé, aby vám pomohli ve vaší nelehké situaci a budete tak mít jistotu, že pokud nestihnete úvěr splatit, nic tak hrozného se nestane. Nicméně to neznamená, že byste s tím měli počítat. Druhou výhodou je také nulový úrok – u ostatních nabídek přeplatíte až 100 %, zde nulu (v případě, že na vás blízcí nechtějí vydělat). Jestliže tedy opravdu musíte, upřednostněte tento typ půjčky.

  • nejvýhodnější půjčka (nulové úroky, žádné poplatky)
  • není třeba splatit co nejdříve (pokud se strany nedohodnou jinak)
  • může být ihned, ale můžete také čekat

Exekuce x insolvence?

Exekuce i insolvence jsou dvě nepříjemné situace, do kterých se dostanete tím, že nebudete platit svým věřitelům tak, jak máte. Většina populace v České republice častěji využívá exekuci před insolvencí hlavně z důvodu, že se strhává pouze 1/3 z čisté mzdy, kdežto u insolvence jsou to 2/3. Kdyby ale zadlužení lidé upřednostnili osobní bankrot, měli by své dluhy zaplaceny dříve a mohli by zas začít žít normální život, ve kterém by své chyby už neměli opakovat.